Złotówka za 50 groszy.

Analizy spółek z GPW i NewConnect. Blog giełdowy.

Polwax. Dobra lekcja fundamentów

Ostatnie dwa lata to seria złych informacji z Polwaksu, producenta parafin. Dobry przykład, jak z pozornie superstabilnej, niezadłużonej, rentownej spółki na mało cyklicznym rynku może się zrobić duży problem. Tak wyglądały wcześniejsze lata Polwaksu (kurs w okolicy 15-17 zł):

Dzisiaj kurs jest 50% niżej, a zysk netto w 2019 może wynieść tylko 6-8 mln.

Seria niefortunnych zdarzeń

 • marzec 2016: zapowiadana mega-inwestycja (projekt Future) już na starcie okazuje się droższa o 30% (ze 123,6 do 159,9 mln)
 • kwiecień 2016: decyzja o rezygnacji z dywidendy
 • wrzesień 2018: złamane kowenanty kredytu ING, ale bank jeszcze nie sięga po represje
 • wrzesień 2018: TFI PZU i Trigon schodzą poniżej 5%
 • styczeń 2019: problemy zdrowotne i rezygnacja prezesa — lidera i twarzy Polwaksu od momentu wykupu menedżerskiego
 • styczeń 2019: zapowiedź spadku zysku netto o 50% w 2019 roku, związanego z ograniczonymi dostawami surowca i zmniejszeniem sprzedaży do jednego z głównych klientów

Trochę jak w przypadku British Automotive Holding — stabilny, względnie odporny na koniunkturę rynek, wzrosty sprzedaży. Ale to wszystko obarczone bardzo dużym ryzykiem, kiedy jest się uzależnionym od jednego kluczowego dostawcy (w Polwaksie to Lotos; w BAH to Jaguar) albo ma się 2-3 kluczowych klientów, którzy mają pozycję negocjacyjną (jak Biedronka czy Bispol w Polwaksie). Argumenty typu „od wielu lat rentowna, działająca na stabilnym rynku, dywidendowa spółka” są puste, kiedy biznesem rządzą dwa czy trzy kontrakty (zawierane co najwyżej na rok do przodu). Cała magia pryska.

7 Comments

 1. Przemek

  Dlatego ja staram się o ile to możliwe analizować fundamentalnie spółki również używając analizy 5 sił Portera. I innym też polecam.

  Reply
 2. Ewa

  Czy jest możliwość, że spółkę wycofają z giełdy? Czy lepiej czekać spokojnie i trzymać akcje za 17 zł, czy też dokupić po niższej cenie? I też czekać.

  Reply
  1. 1za50.pl (Post author)

   Nie za bardzo widzę możliwość wycofania Polwaksu z giełdy teraz — spójrz na akcjonariat. Co robić? Gdybym był na Twoim miejscu — w zależności do tego jak bardzo potrzebny jest Ci kapitał na inne inwestycje — pewnie sprzedałbym przynajmniej część akcji. Rynek małych spółek rośnie i można wybrać coś z lepszą perspektywą. Poprawa w Polwaksie to min. 2 lata moim zdaniem.

   Reply
 3. Ewa

  Tylko, jeśli sprzedam teraz, to moja wirtualna strata się zmaterializuje, a wynosi ok 70%. Może jednak dokupić? Tego wycofania z giełdy boję się jak ognia. Straciłam na Pelionie, Integerze, teraz się szykuje ABC Data. Wkurzające jest manipulowanie rozdrobnionymi akcjonariuszami, jak to było w przypadku Hawe. Po co jest ten Nadzór Finansowy? To kpina nie nadzór. Na dodatek, nie dość, że straciłam na akcjach zdjętych z giełdy, to straty nie mogę odliczyć. Masakra.

  Reply
  1. 1za50.pl (Post author)

   Jeśli nie potrzebujesz kapitału, nie sprzedawaj. Ja bym w tej chwili nie kupił więcej, ale każdy ma swoje kryteria i strategię. Sytuacja może się jeszcze utrzymać w spółce taka jak jest teraz — więc kupienie więcej oznacza zamrożenie większej ilości kapitału. Nic więcej.

   Reply
 4. Anonim

  Dzięki, tak zrobię.

  Reply
 5. Inwestor

  Przyszłość zapowiadała się dobrze dla Polwaxu, ale wszystko się posypało.

  Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij
Tweetnij
Udostępnij