Złotówka za 50 groszy.

Analizy spółek z GPW i NewConnect. Blog giełdowy.

Nowe przepisy uderzą w zyski deweloperów w IQ 2019

1 stycznia 2019 z urzędu nastąpi przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. Oczywiście za przekształcenie trzeba będzie uiścić opłatę. Prywatne osoby mogą skorzystać ze sporych bonifikat i zapłacić niewiele, ale deweloperzy jak na razie nie. Co gorsza, notariusze mają zakaz sporządzania aktów notarialnych jeśli potwierdzenie uiszczenia opłaty za przekształcenie nie zostanie okazane. A urzędy mają na jego wydanie… 4 miesiące (!). W najgorszym scenariuszu oznacza to, że deweloper nawet przez kilka miesięcy nie będzie mógł faktycznie sprzedać wybudowanych lokali (przenieść własności na klienta) i zaksięgować przychodu. O ile urzędy zarzekają się, że „będą starały się szybko” wydawać zaświadczenia, to można założyć, że w IQ będzie armagedon. Ciekawe, na ile wpłynie to na wyniki deweloperów.

Poza aspektem formalnym, deweloperzy będą musieli zapłacić za przekształcenie. Typowe mieszkanie to może być koszt kilku tysięcy złotych i ten koszt poniesie deweloper. Oczywiście sytuacja dotyczy tylko tych inwestycji, które powstają na gruntach z użytkowaniem wieczystym — tam gdzie jest pełna własność nie ma problemu.

Przepisy są kuriozalne i po Nowym Roku czeka nas paraliż w handlu nieruchomościami. Są próby ekspresowego znowelizowania ustawy (która została wprowadzone zaledwie dwa miesiące temu), jednak na razie prace są w toku i obowiązuje bezmyślna ustawa.

2 Comments

 1. WIKTOR SALAMON

  Mam jutro podpisać umowę z deweloperem na gruncie z wieczystym użytkowaniem.
  I nigdzie nie mogę znaleść wiadomości ,że to deweloper ma zapłacić za przekształcanie.
  Ja to rozumiem inaczej , że deweloper sceduje tę opłatę na mnie.

  Reply
  1. 1za50.pl (Post author)

   Opłatę zobowiązany jest wnieść właściciel nieruchomości (prawa użytkowania wieczystego) według stanu na 1 stycznia 2019. Jeśli jutro zawierasz umowę przeniesienia własności, wtedy będziesz to Ty. Jeśli 2 stycznia, to powinien być to deweloper. Deweloperzy nie wiedzieli jak będzie wyglądała ustawa, więc jeśli zawierali wcześniej umowy deweloperskie na nieukończone mieszkania, to nie wkalkulowywali w cenę opłaty wynikającej z obecnego przekształcenia (bo nie wiedzieli, że będzie). Więc albo podniosą cenę klientom (na co klient nie musi się zgodzić, bo podpisał przecież umowę z konkretną ceną mieszkania) albo będą musieli wziąć koszt na siebie.

   Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij
Tweetnij
Udostępnij