Złotówka za 50 groszy.

Analizy spółek z GPW i NewConnect. Blog giełdowy.

Radpol zgodnie z oczekiwaniami w IIIQ

Radpol (producent elementów termokurczliwych oraz systemów rurowych z tworzyw sztucznych) podał zgodne z oczekiwaniami wyniki za III kwartał. Spółka jest mocno sezonowa i robi wynik w II i III kwartale, więc podane wyniki de facto rzucają światło na cały 2018 rok. Ten rok jest pierwszym, który przynosi pozytywne efekty prowadzonej restrukturyzacji. Po dwóch dużych emisjach akcji w zeszłym roku oraz renegocjacji kluczowej umowy kredytowej, w tym roku jest praca organiczna nad wynikiem. Co ciekawe, prezes potwierdził niedawno sprzedaż Wirbetu w tym roku — mamy listopad, na razie nie było żadnych komunikatów. A sprzedaż w tym roku oznacza moim zdaniem, że toczą się już jakieś konkretne rozmowy, o których spółka powinna za chwilę poinformować.

W III dalej rósł segment rurowy. Niestety płasko jest cały czas segment electro&tech, który jest znacznie lepiej marżowy niż rury.


Wyniki całej spółki.


Radpol dalej może mieć problemy ze wskaźnikami zadłużenia na koniec roku (wymóg umowy kredytowej), niemniej bank podchodzi do spółki dość elastycznie i w obliczu widocznej poprawy w tym roku powinien wybaczyć ewentualne niedociągnięcia (takie ryzyko już było w tym kwartale i bank dopuścił ewentualne odstępstwo — choć ostatecznie nie trzeba było z tego skorzystać). Sprzedaż Wirbetu przed końcem roku rozwiąże ten problem.

Radpol nie powinien drastycznie odczuć obserwowanych wzrostów kosztów energii. Jej udział w kosztach produkcji nie powinien być duży (spółka tego nie pokazuje, ale w procesie produkcji rur z tworzyw energia ma relatywnie niski udział).

Spółka podpisała też umowę z NCBR na dofinansowanie projektu „Opracowanie i wdrożenie technologii wytwarzania innowacyjnych rur termokurczliwych sieciowanych radiacyjnie do nadruku termotransferowego, wykonanych z materiałów polimerowych o podwyższonej odporności termicznej na procesy starzenia, z bezhalogenowymi opóźniaczami rozprzestrzeniania płomienia o niskiej emisji dymów, krotności skurczu 2:1;3:1;4:1”. Wartość projektu to 8,3 mln, kwota dofinansowania 3,1 mln. Nie będzie to miało jednak znaczenia dla przyszłorocznych wyników.

Podsumowanie
Radpol wychodzi z kłopotów. Kurs pozostaje nisko i na normalnym rynku można by mówić o niedowartościowaniu. Ryzyko to akcjonariat (fundusze mogą sprzedawać akcje w wyniku dużych umorzeń klientów, jakie mają miejsce). Szansą jest wzrost w segmencie electro&tech, gdzie marże są znacznie wyższe. W rekordowych latach marża na sprzedaży wynosiła 12-20%, obecnie tylko 6%. Ale na samych systemach rurowych nie ma co liczyć na poprawę w tej kwestii. Dopiero II kwartał 2019 da kolejne wskazówki co do przyszłości. Do tego czasu może być loteria, co się będzie działo z kursem.

17 Comments

 1. GóraDół

  Nawet jeżeli Sprzedaż Wirbetu bedzie poniżej kosztów zakupy to wygeneruje gotówkę której spółka w restrukturyzacji potrzebuje co de facto powinno dać pozytywny oddźwięk. Dobrze myśle ?

  Reply
  1. 1za50.pl (Post author)

   Po sprzedaży sytuacja gotówkowa Radpolu będzie bezpieczna. Ale nie sądzę, aby wpłynęło to na kurs. Radpol rozpozna księgową stratę na sprzedaży raczej, co obciąży raportowany wynik.

   Reply
 2. ZawszePodGórę

  Uppppsssss
  Prezes zrezygnował z reguły to źle wróży

  Reply
  1. Anonim

   a i wykres za piękny nie jest…

   Reply
 3. ZawszeKrzywaChoinka

  Podaż duża ale widać że ktoś zbiera,
  W sumie ciekawa spółka do przejęcia dla kogoś z branży ….

  Reply
 4. SpadłaBombka

  Czekam trochę na informacje o sprzedaży Wirbetu, zakładam że środki pozyskane pójdą na restrukturyzację zadłużenia co powinno zmienić diametralnie wskaźniki .

  Reply
 5. ŚniegLeci

  Przynajmniej przestało spadac

  Reply
 6. RadekZmieniMojeZycie

  Dawno nie widziane wolumeny ,
  Czyżby dzień zmiany trendu się zbliża

  Reply
 7. Radek_i_Przyjaciele

  No nie No
  Chyba juz na tym blogu sam zostałem ?
  …… Radzio chyba zmienia trend po ponad 5 latach spadków od 13 do 1 a tu Zero komentarzy

  Reply
  1. 1za50.pl (Post author)

   Trochę brakuje obrotów. Na razie to wygląda jak ogólny zryw na szerokim rynku. Coś musi się w wynikach wydarzyć jeszcze. No i cisza w temacie sprzedaży Wirbetu jest.
   B.duży natłok pracy spowodował brak wpisów na blogu. Ale niedługo mam nadzieję coś wrzucę.

   Reply
 8. WierzęWradka

  Wyniki w nadchodzącym tygodniu,
  Pojawiło się w miarę konkretna informacja o sprzedaży Wirbetu
  Pochwalili się całkiem sporym kontraktem , oczywiście ciekawe przy jakiej marży go podpisano .
  Wskaźniki są na kupuj,
  Trend spadkowy krótko i średnioterminowy został złamany.

  Reply
 9. WiedzeWradka

  Chyba sam ze sobą juz pisze,
  Jeżeli wyniki nie bedą podłe ,
  Obstawiam do końca miesiąca 2.0
  Wskaźniki rozgrzane do czerwoności

  Reply
  1. 1za50.pl (Post author)

   Zobaczmy wyniki. Poza tym dalej kluczowa sprzedaż Wirbetu, do której jeszcze trochę.

   Reply
 10. ZradkiemNaZawsze

  No to mamy wyniki …….jakiś krótki komentarz ?

  Reply
 11. RadekBigCameBack
 12. ZrademŚwiatWyglądaInaczej

  Jakiś komentarz do wyników ?
  zysk z I kw, śmiesznie mały , ale jest w roku ubiegłym strata, sezonowość ma tu duże znaczenie ,

  Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij
Tweetnij
Udostępnij