Złotówka za 50 groszy.

Analizy spółek z GPW i NewConnect. Blog giełdowy.

Na weekend: czy Tesla wygra ze starymi producentami aut?

Genialny tekst Bena Evansa na temat przewag i perspektyw dla Tesli. Ben pracuje w Andreessen Horowitz — jednym z najbardziej prominentnych funduszy venture capital w Dolinie Krzemowej. To szczególnie ciekawe z powodu premiery elektrycznego Mercedesa EQC sprzed kilku dni i spekulacji, czy jest to lepszy czy gorszy produkt od Tesli.

Walka Tesli nie dotyczy po prostu elektrycznego auta. Chodzi o całkowicie inną architekturę samochodu, opartą na centralnym software. Sam fakt zrobienia elektrycznego auta nie ma większego znaczenia — Mercedes czy BMW zmiotą Teslę siłą swojego kapitału i zdolnościami produkcji w mega skali. Natomiast to, czego Mercedes/BMW nie umieją i na co nie są przygotowani (przede wszystkim w kontekście sieci dostawców komponentów, z których korzystają, ale też własnych przyzwyczajeń co do sposobu projektowania aut), to zaprojektowanie auta opartego o centralne oprogramowanie. A to daje niesamowite możliwości.

Ben zwraca też uwagę na coś, co powinno interesować każdego inwestora (również na GPW) — jak istotne jest spojrzenie na cały łańcuch dostaw i jego ekonomikę/perspektywy, a nie sam pojedynczy biznes. A także, co jak zwykle kluczowe, że nic z tego nie wyjdzie, jeśli po drodze skończy się Tesli gotówka;)

Artykuł znajduje się na blogu Bena Evansa.

2 Comments

 1. Przemek

  bardzo ciekawe 🙂
  co nie zmienia faktu, że pytanie które zadałeś na końcu – nic z tego nie wyjdzie, jeśli po drodze skończy im się gotówka – no właśnie, ile czasu można dokładać do biznesu prowadzonego przez takiego ekscentryka

  Reply
 2. Sztuka

  Ciekawe. Szkoda, że Tesli nie ma na GPW

  Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij
Tweetnij
Udostępnij