Złotówka za 50 groszy.

Analizy spółek z GPW i NewConnect. Blog giełdowy.

Pragma Faktoring idzie jak burza, ale kończy się paliwo

Pragma Faktoring opublikowała raport za II kwartał. W ciągu roku portfel należności online’owych produktów PragmaGO i LeaseLink urósł o 240%. Segmenty fintech stanowią już ponad połowę biznesu. Motorem wzrostu portfela jest LeaseLink, który poprawia też rentowność i to dość znacznie (z 7% w IQ na 9% w drugim kwartale). Portfel należności w faktoringu nieco się zmniejszył (spółka pisze o „rezygnacji z mniej rentownych transakcji”), ale rosną przychody z niego generowane. Faktoring online jest dla spółki dużo bardziej marżowy niż tradycyjny. A ponieważ nie ma już dużego buforu na dalsze zadłużenie, trzeba zrobić miejsce w „starym” portfelu.

Wraz ze wzrostem skali rośnie rentowność zarówno PragmaGO, jak i LeaseLink:

Spółka ujawniła też faktyczną liczbę aktywnych klientów i transakcji w PragmaGO:

Barierą dla dalszego wzrostu jest brak kapitału i praktycznie brak możliwości dalszego zadłużania. Już w tym kwartale spółka postanowiła „zwolnić” przyrost portfela faktoringowego, na razie chyba bez negatywnych efektów w zyskach (rezygnuje z niskomarżowych transakcji na rzecz wysokomarżowych). Spółka co prawda pozyskała niedawno 22 mln pozabilansowego finansowania, ale trudno będzie o kolejny kapitał. Spowolnienie wzrostu widać w przepływach pieniężnych — pojawiły się dodatnie przepływy operacyjne. Dla tego typu spółki oznacza to, że spada wartość udzielonych usług faktoringu.

Podsumowanie
Produkty online (PragmaGO i LeaseLink) rozwijają się doskonale. Wraz z szybko rosnącą skalą poprawia się marżowość. Wraz z tak szybkim wzrostem zaczyna jednak brakować miejsca na dalsze zadłużanie. Poza refinansowaniem (w przyszłości) obecnego długu Pragma potrzebuje nowego kapitału na rozwój. Trzeba też pamiętać o dużym ryzyku jednego głównego akcjonariusza (Pragma Inkaso) i z tego powodu też małej płynności. Niepokoić może brak informacji o szkodowości nowych portfeli. To może położyć biznes mimo pięknych wzrostów. O zapowiadanej wcześniej sprzedaży LeaseLink na razie nie słychać, ale rynek spółek fintech jest bardzo modny, kapitału na rynku venture capital jest bardzo dużo — a wyceny wysokie. Akwizycja LeaseLink przez dużego międzynarodowego gracza jest bardzo prawdopodobna. Wycena Pragmy jest bardzo niska, mówiąc dyplomatycznie. Albo z powodu obaw o refinansowanie długu, albo z powodu niedocenienia (niezrozumienia) potencjału online’owych produktów. Albo braku zaufania. Ostatnio sprzedawał też p. Rymaszewski, który wcześniej zasiadał w RN. Rzecz jasna budzi to niepokój.

4 Comments

 1. Anonim

  o p. Rymaszewskim jest tutaj: http://www.gazetagieldowa.pl/2018/08/pragma-faktoring-po-wza.html

  Po wynikach okazuje się, że faktycznie wywalał bo miał jakąś pilną potrzebę. A że relatywnie mała płynność to zdołował na maksa kurs. Szczególnie Pragmy Inkaso.

  Reply
 2. Pingback: portfel 1za50.pl — Pragma Faktoring dokupiony | 1za50.pl

 3. Anonim

  LeaseLink sobie ładnie radzi na platformie Mintos.

  https://www.mintos.com/pl/loan-originators/leaselink/#general

  Suma udzielonych przez LL pożyczek na Mintos to obecnie: € 583 207, czyli jakieś 2,5 mln zł z grubsza biorąc. Całkiem sporo biorąc pod uwagę fakt, że są tam 2 tygodnie dopiero. Wychodzi na to, że znaleźli fajny sposób alternatywnego finansowania działalności.

  Reply
 4. 1za50.pl (Post author)

  Ciekawe. Dzięki za link.

  Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij
Tweetnij
Udostępnij