Złotówka za 50 groszy.

Analizy spółek z GPW i NewConnect. Blog giełdowy.

Równia pochyła w dół

Tak wygląda polska giełda w ostatnich prawie dwóch latach. To średnia wszystkich notowanych spółek (bez uwzględniania ich wielkości, czyli KGHM jest traktowany tak samo jak 5-osobowa spółka z NewConnet). Małe i średnie spółki są tanie, ale oczywiście mogą być jeszcze tańsze. Oliwy do ognia dolewają wyprzedaże Altusa i Trigona:

– Wpływ problemów Altusa i Trigona na zachowanie małych spółek jest bardzo duży. Inwestorzy oczekują, że umorzenia i presja płynnościowa tych TFI, a więc i podaż akcji z ich portfeli, jeszcze potrwają, więc wstrzymują się z popytem i nie odbierają akcji. Dlatego moim zdaniem słabość sWIG i małych spółek może jeszcze trochę potrwać, bo aktywa obu funduszy są spore i „potencjał do wyprzedaży” również – mówi jeden z zarządzających, proszący o anonimowość.

źródło: Parkiet

4 Comments

 1. Anonim

  To wspaniała informacja dla inwestujących w wartość. Tak naprawdę to może być okazja życia przy tych spadkach bo w przyszłym roku odpływ z OFE powstrzyma wejście PPK oraz możliwe ożywienie na rynkach wschodzących które są relatywnie tanie.

  Reply
  1. 1za50.pl (Post author)

   To prawda, że kupujący dzisiaj akcje nie powinni narzekać, jeśli będą cierpliwi.

   Reply
   1. Przemek

    Tylko przy takim podejściu musicie wziąć pod uwagę jedno ryzyko. Kupujesz dzisiaj tanio, marazm trwa jeszcze rok albo i dłużej. W tym czasie niedowartościowane spółki nadal spadają. I część inwestorów branżowych albo funduszy zrobi wezwania – i może się okazać, że to wcale nie będą ceny, które dadzą zarobić – oczywiście powinni zapłacić premię za zdjęcie firmy z rynku, ale podstawą będzie średnia z 3-6 miesięcy a ona może być niska. Poza tym jeśli teraz mamy szczyt PBK w Polsce, a może tak jest, to jest naturalne ryzyko pogorszenia wyników w przyszłości wcale nie tak dalekiej. Choć oczywiście pełna zgoda, ze cześć spółek jest wyceniana atrakcyjnie.

    Reply
    1. 1za50.pl (Post author)

     Dokładnie. Przedsmak tego już mieliśmy w tym roku: Avia AM Leasing, Wistil, …

     Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij
Tweetnij
Udostępnij