Złotówka za 50 groszy.

Analizy spółek z GPW i NewConnect. Blog giełdowy.

JHM Development sprzedany ze stratą

Sprzedaję JHM dzisiaj po 1,58 zł z dużą stratą (-20%). Opublikowane wczoraj wyniki półroczne są dobre, ale to za mało na wzrosty na dzisiejszym rynku pogrążonym w depresji. Duże rozczarowanie, ponieważ jest to pierwsza zamknięta inwestycja w porfelu, a na dodatek wyniki samego biznesu znacznie się poprawiły. Założenie było takie, że bardzo dobre wyniki IVQ 2017 oraz dobre wyniki I i II kwartału 2018 pozwolą osiągnąć zysk z tego zakupu. Tak się nie stało, stąd zamknięcie pozycji.

W pierwszym półroczu 2018 JHM miał przychody wyższe o 41% rdr oraz o 12% wyższy zysk netto. Ten ostatni jest poniżej moich oczekiwań z powodu większego niż zakładany wzrostu kosztów ogólnego zarządu oraz wyższych kosztów finansowych. Jednak biznes poprawił się na wszystkich frontach: zysk ze sprzedaży deweloperskiej wzrósł o 29%; zysk z wynajmu powierzchni handlowych (głównie centrum Marywilska w Warszawie) o 31%. Wynik na sprzedaży od momentu dołączenia JHM do portfela:

Kolejne kwartały powinny być dobre
JHM pozostaje atrakcyjną spółką, z bezpiecznym zadłużeniem, sporym bankiem ziemi, C/Z = 5,9 oraz C/WK = 0,31. Wyniki w kolejnych kwartałach powinny być dobre. Spółka ma 257 lokali do sprzedaży (projekty już zrealizowane, gotowe do wykazania w przychodach). W trakcie realizacji jest 749 lokali (z czego zawarte 129 umów przedwstępnych i deweloperskich). Do tego bank ziemi na kolejne 7 projektów (łącznie 1049 lokali).

8 Comments

 1. Remigiusz Iwan - Rynekobligacji.com

  JHM i Mirbud to spółki z których dawno się wyleczyłem. Niby jest ok, ale nie jest ok. Ile się można zastanawiać, co spółka księgowo wykombinowała (typu przejęcie Expo Areny za długi przez Mirbud). Co do JHM, to z tego co pamiętam mieszkania sprzedają raczej nie w dużych miastach, a to zapewne oznacza niższe ceny sprzedaży. Przy drastycznym wzroście kosztów budowy wyniki kolejnych kwartałów wcale nie muszą być rewelacyjne…

  Reply
  1. 1za50.pl (Post author)

   W JHM jest oczywiście „ryzyko Mirbudu”. Natomiast w samej spółce w tej chwili nie ma żadnych dziwnych zabiegów księgowych, struktura jest jasna. Jako deweloper ma tę dobrą cechę, że spora część przychodów pochodzi z bardzo stabilnego źródła, jakim jest wynajem powierzchni centrum handlowego w Warszawie (Marywilska 44). A koszty budowy to prawda — rosną wszędzie. W ostatnich kwartałach marża na sprzedaży była rekordowa. Wzrost kosztów budowy zapewne dotknie najbardziej projekty, które w tej chwili się rozpoczynają.

   Reply
 2. Vogelmann

  Skoro wyniki są dobre i spółka ma perspektywy na kilka kolejnych dobrych kwartałów, a wycena jest niska to dlaczego sprzedałeś? W depresji na rynku się kupuje, a nie sprzedaje…

  Reply
  1. 1za50.pl (Post author)

   Zwykle to prawda. Natomiast portfele na blogu prowadzę według pewnych jasnych założeń: jest konkretny powód kupna spółki i konkretne założenie dotyczące horyzontu wyjścia. Nie chcę, aby spółki sobie wisiały w portfelu w oczekiwaniu na losowe „lepsze czasy”. JHM kupowałem pod wyniki IVQ oraz ewentualnie pierwszego kwartału 2018. Moje założenie okazało się błędne, być może z powodu ogólnie spadającego rynku. A być może nie. Tego do końca nie wiem. JHM ma przyzwoite perspektywy i posiadając ją w prywatnym portfelu niekoniecznie bym sprzedawał teraz — zgodnie z zasadą, którą napisałeś.

   Reply
   1. Vogelmann

    Dzięki za odpowiedź. A więc postępujesz na podobnych zasadach co Paweł Malik, który prowadzi bloga gazetagieldowa.pl. Znacie się internetowo lub osobiście?

    P.S. Czy transakcje opisywane przez Ciebie są wirtualne czy realne?

    Reply
    1. 1za50.pl (Post author)

     Portfel IKE jest realny.
     Portfel akcyjny nie pokrywa się dokładnie z moimi prywatnymi transakcjami (głównie jeśli chodzi o kryteria trzymania), ale jest tam sporo wspólnego.

     Poznałem Pawła.

     Reply
 3. Anonim

  Weź pod uwagę, że rynki mogą nie być efektywne w takim krótkim okresie czasu. Zwłaszcza w okresie bessy rynki mogą nie reagować na dobre informacje ze spółki.

  Reply
  1. 1za50.pl (Post author)

   Zgadzam się. To widać bardzo wyraźnie na wielu spółkach obecnie.

   Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij
Tweetnij
Udostępnij