Złotówka za 50 groszy.

Analizy spółek z GPW i NewConnect. Blog giełdowy.

LeaseLink — pełne sprawozdanie finansowe

Nowe przepisy Krajowego Rejestru Sądowego dają nowe możliwości inwestorom. Dotychczas firmy notowane na GPW mogły ukrywać sporo danych finansowych swoich spółek zależnych. Teraz sytuacja jest prostsza, ponieważ sprawozdania finansowe spółek są dostępne za darmo online. Dzięki temu możemy zajrzeć na przykład do LeaseLink — fintecha leasingowego z grupy Pragma Faktoring.

Pragma Faktoring to jedna z ciekawszych spółek na GPW obecnie. Pisałem o niej wcześniej. Wyceniana jak klasyczny biznes faktoringowy, podczas gdy znaczna część działalności to w tej chwili fintech, czyli w pełni zautomatyzowane usługi finansowe oparte o nowoczesny software (PragmaGo to faktoring, LeaseLink to microleasing). W tym modelu Pragma może się znacznie szybciej skalować niż w tradycyjnym faktoringu. Takie biznesy są też aktualnie w centrum zainteresowania jeśli chodzi o fundusze inwestycyjne czy banki.

W sprawozdaniu LeaseLink najbardziej zaciekawił mnie rachunek przepływów pieniężnych. W przepływach finansowych, oprócz ujawnionego podwyższenia kapitału przez Pragmę (9,5 mln przy ostatnim podwyższeniu) widać, że LeasLink finansuje się… faktoringiem. Wpływy z tego tytułu w całym 2017 roku to 20 mln zł. Żaden start-up nie otrzymałby finansowania w takiej skali na rynku, więc pod tym względem partnerstwo LeaseLink z Pragmą to kluczowy aspekt dla spółki.

Pełny rachunek zysków i strat:

W sprawozdaniu wyczytać możemy też, że spółka na koniec 2017 zatrudniała 7 osób na umowę o pracę.

Do pobrania: pełne sprawozdanie finansowe LeaseLink i sprawozdanie z działalności

3 Comments

 1. OBS

  Ta strona ze sprawozdaniami jest genialna. Nie wiedziałem o tym. Dzięki za linka.
  LeaseLink w 2017 roku to już trochę historia.
  Finansowanie w takim biznesie jest fundamentalną sprawą. Pragma Faktoring w obecnej strukturze i dynamice wzrostu LeaseLink musi coś do końca roku z tą spółką zrobić, bo nie starczy im własnych środków, żeby utrzymać dalszy wzrost. Dlatego chce ją sprzedać.
  W I kw. 2018 r. strata mniejszości w Pragma Faktoring wynosiła 39 tys. zł. To by oznaczało ok. 130 tys. zł straty LeaseLink.
  Może w II kw. 2018 osiągneli braek-even na zysku netto?

  Reply
 2. Anonim

  Fajna strona, chociaż nie udało mi się pobrać teraz żadnego załącznika..

  Reply
 3. Przemek

  E-krs to jest super sprawa – np. stamtąd dowiedziałem się (a nikt tego nie podawał), że Piotr i Paweł miał 45M staty w 2017 roku :p. Jak widac ten faktoring trochę ich kosztuje bo wpływy były 20M a koszty finansowe 1,2M, Z tego można by wysnuć wniosek, że jednak muszą sprzedać (ew. pozyskać partnera zapewniającego finansowanie) ten leaseLink bo nie będą w stanie tego finansować.

  Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij
Tweetnij
Udostępnij