Złotówka za 50 groszy.

Analizy spółek z GPW i NewConnect. Blog giełdowy.

Nowa emisja w ZPC Otmuchów bez szału

Otmuchów podał cenę emisyjną akcji serii E — będą po 2 zł. Będący w trakcie sporej restrukturyzacji producent słodyczy (zobacz poprzedni wpis) zdecydował o przeprowadzeniu dużej emisji akcji (liczba akcji ma się podwoić w maksymalnym scenariuszu). Tak jak wspominałem, o atrakcyjności inwestycji w dużej mierze miały zadecydować parametry emisji — a te nie są dla mnie zachęcające. Spółka w tej chwili nie zarabia, więc przyjrzyjmy się C/WK. Jak będzie z grubsza wyglądała wycena majątkowa po emisji?

W przypadku pełnego sukcesu emisji podwoi się liczba akcji. Wartość księgowa na akcję dość mocno spadnie i wywinduje C/WK do poziomu 0,46x (przy założeniu dzisiejszej ceny akcji, czyli 2,30 zł). Czy taki wskaźnik jest atrakcyjny? Zobaczmy inne spółki z sektora spożywczego:

W tabeli na niebiesko zaznaczone są spółki z jednocyfrowym ROE. Otmuchów miał zawsze niskie marże i ROE (w latach 2010+ było to zwykle 4-6%). Jak widać, sektor spożywczy jest notowany nisko jeśli chodzi o wskaźnik wartości księgowej (chociaż obecnie mamy „słaby rynek” i patrząc w dłuższym terminie jest pewnie lepiej). C/WK = 0,46 po emisji Otmuchowa nie jest szczególnie atrakcyjny jak na obecny etap biznesu (brak zysków).

Podsumowanie
Wycena Otmuchowa wydawała się atrakcyjna przy założeniu udanej restrukturyzacji, jednak po uwzględnieniu emisji nie jest już tak jednoznaczna. Nie jest to no-brainer przy tym poziomie wyceny i długoterminowo osiąganych marżach przez spółkę. Oznaki udanej restrukturyzacji (czyli pokazanie zysku) mogłyby ożywić kurs, nawet dość dynamicznie (patrząc na skalę spadków przez ostatnie kilka lat). Niemniej kiedy to nastąpi — na razie nie wiadomo. Fundamentalnie byłoby ciekawie, gdyby Otmuchów zaczął pokazywać lepsze marże. Wtedy wycena w okolicy C/WK = 0,5 byłaby bardzo atrakcyjna. Niestety na to będzie trzeba poczekać jeszcze długo, nawet przy optymistycznym rozwoju wydarzeń.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij
Tweetnij
Udostępnij