Złotówka za 50 groszy.

Analizy spółek z GPW i NewConnect. Blog giełdowy.

portfel IKE: Getin Bank i SMS Kredyt Holding wykupiły obligacje

W kwietniu zarówno Getin Noble Bank, jak i SMS Kredyt Holding wykupiły obligacje (GNB0418 oraz SMS0418) z portfela emerytalnego. Obie serie były kupione z dyskontem wobec nominału (Getin w lipcu 2016, SMS w styczniu 2017). Getin rocznie zarabiał 11,3%, natomiast SMS to zysk 10,2% rocznie. Teraz prawie połowa portfela to gotówka. Jakieś pomysły, na co można by ją wydać?

Obecny skład portfela:
Obligacje: International Personal Finance, Getin Noble Bank (seria 0819).
Akcje: Dektra, British Automotive Holding.

12 Comments

 1. sławek

  synektik to tak na szybko

  Reply
  1. 1za50.pl (Post author)

   Dlaczego to dobra inwestycja do portfela IKE?

   Reply
 2. pak

  Dlaczego Dektra i dlaczego BAH?

  Reply
  1. 1za50.pl (Post author)

   Wszystkie decyzje portfela IKE opisane są tutaj: http://1za50.pl/category/ike/

   Reply
 3. pak

  To może Berling: kapitalizacja PLN 63m i tym kupujesz 6-7m powtarzalnego zysku (który praktycznie w calosci przechodzi na free cash flow bo tam nie ma inwestycji zadnych) + 40m nadwyżkowej kasy i 0 długu, Telestrada: kap. 50m a za to PLN 10m powtarzalnego zysku (tez caly ten zysk to zywa gotówka), 0 długu i nieruchomość warta z 5m a może wiecej, może tez Instal Kraków kap niecale 100 (niedawno za 80 można było brac) i za to kupujesz 164m majatek obrotowy netto + grunty inwestycyjne i spolka zyskowna caly czas, może Colian pod wezwanie, pgs software tez ciekawa rzecz przy obecnej cenie, kto wie może quercus jakby poszli na 3zl to chyba bym zaczal zbierac, krakchemia – kap 15m a maj obrotowy netto + rozne aktywa finansowe warte z 50m – z tym ze tutaj sytuacja operacyjnie się pogorszyla, ale chyba nie na tyle żeby ten majatek zaprzepaścic

  Reply
  1. 1za50.pl (Post author)

   Dzięki!
   Berling — mógłby być ciekawy, tylko ta płynność…
   Telestrada — wygląda bardzo ciekawie, spróbuję się przyjrzeć
   Instal Kraków — moim zdaniem zbyt kapryśna i cykliczna branża jak na portfel IKE, ale nie mam nic do spółki generalnie
   PGS — też ciekawa propozycje, tu pytanie na ile PGS oderwał się od problemów średnich software house’ów (ograniczony pricing power, również na zachodzie; przy tym rosnące koszty działalności w PL, rzecz jasna głównie wynagrodzenia).
   Colian — temat nie na IKE
   Quercus — do rozważenia, też Altus TFI w tym samym worku
   Krakchemia — ciekawy temat, ale też zbyt dużo niewiadomych do IKE, może zwykły portfel

   Reply
   1. pak

    Hmm jak podchodzisz ze w portfelu IKE bedziesz trzymał spółkę przez nie wiem 15-20 lat to na gwp nie ma wg mnie tak przewidywalnych spółek:), moze poza kilka panstwowymi syfkami
    Berling- co Ci przeszkadza plynnosc jak bedziesz trzymal do emerytury?:)
    Instal cykliczny – ale wyniki i majatek stabilne tu nie chodzi o wynik ale o majątek
    PGS – mysle ze dlugoterminowo dadzą rade – mocny zarząd-wlasciciele tam – wiedza co robią a dla IT deweloperow zadania beda na lata do robienia
    Krakchemia – IKE czy nie IKE co za roznica? W normlanym portfelu mozesz stracic a w IKE nie?

    Reply
    1. 1za50.pl (Post author)

     IKE na tym blogu w zamyśle jest trochę pokazową konstrukcją, że przy zachowaniu dyscypliny można mieć dość „stabilny” portfel i spać spokojnie po nocach nie przejmując się tym, co piszą gazety. Oczywiście w praktyce to nie ma żadnego znaczenia, czy kupuję na takim czy siakim portfelu. Zyski i straty takie same. Ale jak pewnie dobrze wiesz, psycha większości osób nie wytrzymuje przejściowego -50% na spółce, która jest super i ostatecznie da +500%. Nie wszyscy też przychodzą na GPW, żeby być wilkami z wall street — tylko chcą spokojnie oszczędzać, bez większego ryzyka i dzikiej zmienności.

     Płynność mi przeszkadza wszędzie, bo przy ekstremalnie niskiej po prostu trwale ucieka jakakolwiek korelacja między wartością biznesu a notowaniami. I jak się coś popsuje, dywidenda zniknie, to nie wyjdę albo wyjdę po jakiejś totalnie dziwacznej wycenie.

     Za pomysły dziękuję, są naprawdę dobre. Na jednym czy drugim rachunku na pewno będzie miejsce na jeden lub więcej. Na razie czasu brak to główny problem:)

     Reply
 4. Anonim

  QRS lub ALTUSTFI

  Reply
  1. 1za50.pl (Post author)

   Rzeczywiście to ciekawe propozycje — którą z nich byś wybrał i dlaczego?

   Reply
 5. Inny posiadacz IKE

  Cześć, czy widziałbyś w swoim IKE akcje Elemental Holding po ostatnim trzęsieniu ziemi? Spółka we wzrostowej branży, z międzynarodowymi ambicjami, strategią, nie nadmiernym zadłużeniem, dość długą historią wzrostu przychodów i zysku, być może tymczasowymi kłopotami, które rynek bardzo skarcił, jeśli chodzi o wycenę. Czy za 5-8% portfela zaryzykowałbyś pozytywny scenariusz w kontekście 5-10 lat?
  Inny pomysł – Mercator Medical, kolejna wzrostowa spółka z branży ochrony zdrowia / higieny – z historią wzrostu sprzedaży, zdolnością do koordynowania produkcji i sprzedaży również poza granicami Polski.
  Jeszcze inny pomysł – Lentex. Ustabilizowany biznes z wieloletnią historią wypłat dywidend po większej przecenie przez rynek.
  Kolejna propozycja: OEX – mix kilku dobrze zarządzanych biznesów, w tym w bardzo przyszłościowych branżach, jak wsparcie procesów biznesowych w e-commerce czy optymalizacja przepływu dokumentów.
  I ostatnie: PBKM – spółka, która z jednej strony ma dochodowy biznes, a z drugiej ma dodatkowy upside po stronie biotech, współpracuje z innymi i sama prowadzi badania nowych leków z komórek macierzystych, jest na rynkach zagranicznych.

  Pozdrawiam

  Reply
  1. 1za50.pl (Post author)

   Cześć. Dzięki za propozycje.

   — Elemental — rzeczywiście został mocno przeceniony. Ale zadłużenie wcale nie jest małe (174 mln w obligacjach, kredytach, leasingach). Przy tym tylko 100 mln trwałego majątku. Bilans napompowany WNiP z akwizycji. Branża nie jest fajna (nieco mafijna; klienci słabo płacą). Elemental miał już kilka razy odpisy na należnościach. Zwykle ma sporo przeterminowanych (nie wiem, jak jest teraz, piszę z pamięci o wcześniejszych latach). Problem z analizą tej spółki to złożoność i mało danych w raportach. Spółka agresywnie przejmowała, nie podając w większości parametrów transakcji, co może oznaczać wszystko (że albo jest GetBackiem albo super biznesem). Nie sposób tego ocenić. Trzeba by się pochylić nad głównymi aktywami/spółkami i spróbować niezależnie ocenić ich wartość. Ogromna praca:) Dla mnie byłoby to no-brainer przy wycenie około 100 mln zł, czyli przy cenie bliżej 0,50 zł niż 1 zł. WNiP są dla mnie w takiej branży jak recycling nic nie warte.

   — Mercator — generlanie mi się podoba. Ale wycena nie jest super, patrząc na dywidendę. Szansą może być wzrost przez dokonane już zwiększenie zdolności produkcyjnych. Warte rozważenia.
   — OEX — warte przeanalizowania
   — Lentex — nie jest aż tak tani, czy są tu szanse na duże wzrosty wewnątrz biznesu? Czy tylko ogólna koniunktura?
   — PBKM — słabo znam branżę biotech. Sam bank komórek to wspaniały biznes. Pytanie czy teraz po tej wycenie brać?

   Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij
Tweetnij
Udostępnij