Złotówka za 50 groszy.

Analizy spółek z GPW i NewConnect. Blog giełdowy.

Kto shortuje polskie akcje?

Czasem pojawiają się na forach spiskowe teorie o tym, że „grubas” shortuje jakieś akcje i rozgrywa większą grę przeciwko leszczom. Warto jednak pamiętać, że tak samo jak obowiązują przepisy dotyczące raportowania kupowania większych pakietów akcji, tak samo istnieją obowiązki dotyczące raportowania shortów:

Zgodnie z art. 6 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 236/2012 z dnia 14 marca 2012 r. w sprawie krótkiej sprzedaży i wybranych aspektów dotyczących swapów ryzyka kredytowego, do publicznej wiadomości będą podawane pozycje od 0,5 % wyemitowanego kapitału podstawowego danej spółki oraz każde 0,1 % powyżej tej wartości. Zestawienie zawiera nazwę podmiotu który osiągnął pozycję krótką netto, określenie emitenta, którego dotyczy pozycja, jej wielkość oraz datę jej wyliczenia przez podmiot obowiązany.

KNF prowadzi taki rejestr pod adresem: https://rss.knf.gov.pl/RssOuterView/faces/start2OuterView.xhtml
Jesteście ciekawi, co obecnie shortują na polskiej giełdzie „grubasy”?:)

Dla osób, które nie znają pojęcia shortowania — po polsku jest to krótka sprzedaż akcji (link do Wikipedii). Jest to sposób na zarabianie na spadku cen akcji.

3 Comments

 1. Michał Sykutera

  Wśród graczy giełdowych panuje wiele różnych przekonań, to jest świetny przykład jak wiele z nich nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

  Reply
 2. al

  A jest rejestr akcj na longa?

  Reply
  1. 1za50.pl (Post author)

   Tak — w każdym serwisie giełdowym w zakładce „akcjonariat”;)

   Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij
Tweetnij
Udostępnij