Złotówka za 50 groszy.

Analizy spółek z GPW i NewConnect. Blog giełdowy.

Pragma Faktoring — jedna z ciekawszych spółek na GPW

Pragma Faktoring wskoczyła do portfela 1za50.pl po informacji o podpisaniu umowy z Allegro na produkt LeaseLink. To może bardzo istotnie wpłynąć na wartość transakcji zrealizowanych przez LeaseLink, ponieważ roczna wartość transakcji na Allegro to kilkanaście miliardów złotych (ok. 30-40% całego rynku ecommerce w zależności od metody oszacowania). Jest więc szansa na skokowy wzrost liczby klientów.

Pozyskiwanie klientów przez PragmaGo i LeaseLink
Pragma publikuje miesięcznie pozyskane leady sprzedażowe w obu produktach. Jednak są one bardzo słabo opisane i tak naprawę nie wiadomo, o co chodzi. Przede wszystkim nie wiadomo, jaka jest konwersja tych leadów oraz której usługi dotyczą. Mam wrażenie, że część rynku może odczytywać te dane jak w przypadku LiveChat czt Brand24 (gdzie mowa o pozyskanych płacących klientach), podczas gdy w Pragma są to dopiero rejestracje i decyzje kredytowe — nie wiadomo, ile z tych osób faktycznie skorzystała z usługi. Dynamika jednak jest imponująca:

Zróbmy więc małą symulację: załóżmy, że są to tylko leady faktoringowe oraz że średnia wartość faktury w pojedynczej transakcji to 5000 zł (choć w przypadku LeaseLink jest to 10.000 zł). W takim przypadku, w zależności od konwersji (czyli procencie klientów, którzy faktyczne skorzystali z usługi względem tych, którzy tylko się zarejestrowali do decyzji kredytowej) oraz od tego, ile razy tak zdobyty klient skorzysta w ciągu roku z usługi, otrzymujemy wpływ na całoroczny (2018) wynik spółki (wartości w tabeli to dodatkowy zysk brutto):

Oczywiście Pragma musi mieć tyle kapitału, żeby taką skalę obsłużyć. Jednak jak w każdym „automatycznym” biznesie online, kluczową rolę odgrywa konwersja oraz powtarzalność usługi (ile razy skorzysta raz pozyskany klient). Widać tu bardzo dużą wrażliwość na oba te czynniki — jeśli udałoby się Pragmie osiągnąć wysoką konwersję, a klienci regularnie korzystali by z usługi, zysk netto z tego biznesu może pójść w miliony w szybkim tempie. To oczywiście tylko poglądowa symulacja, ponieważ podawane statystyki pozyskiwania leadów dotyczą zarówno PragmaGo, jaj i LeaseLink. A konwersja nie jest znana. Niemniej jednak za sprawą Allegro jest też duża szansa na to, że szybkość pozyskiwania nowych klientów zwiększy się o kilkadziesiąt lub kilkaset procent.

Dotychczasowy biznes
Podstawowy biznes Pragmy jest stabilny i organicznie rozwijał się w ciągu ostatnich lat. Poza odpisem w 2015 roku (spowodowanym jedną dużą transakcją z przeszłości), nie było w ostatnich okresach przykrych niespodzianek. W strategii spółki na lata 2014-2016 jednym z głównych celów była dywersyfikacja oraz zwiększenie zabezpieczenia transakcji i to się udało:

Ponadto w ostatnim roku wyraźnie zaczęły rosnąć przychody oraz zysk ze sprzedaży. Wynik netto obciążała konsolidacja strat LeaseLink, który według zapowiedzi zarządu dopiero na koniec 2017 miał osiągnąć rentowność netto.

Przewaga konkurencyjna i bariery wejścia
Faktoring potrafi być bardzo dochodowy (rentowności portfeli sięgają 30%), jednak jest to ryzykowny biznes dla tych, którzy nie posiadają mocnej statystycznej bazy. Nowi gracze na rynku, którzy nie mają zaplecza bankowego albo innego źródła danych, mogą pokazywać świetne wyniki i dynamiczne wzrosty do czasu, jak dostaną statystycznego „strzała” i znikną z rynku. Automatyczny faktoring ma ogromny potencjał, ale nie mają szans zrobić go „startupy”. Z kolei banki są zbyt powolne i za mało technologiczne, żeby skutecznie opanować ten obszar. I jak pokazuje sytuacja na rynku, wolą korzystać z gotowych rozwiązań trzecich firm. Tak samo może być z automatycznym leasingiem — LeaseLink już teraz jest w ofercie niektórych banków:

Współpracujemy z trzema bankami w różnych modelach, zawsze nasza usługa jest uzupełnieniem portfolio produktów banku dedykowanych dla mikro i średnich przedsiębiorców. Potwierdzeniem otwartości banków na współpracę z fintechami oraz ich ogromnej dojrzałości biznesowej jest dla mnie nawiązanie współpracy z ING, które ma w swojej grupie kapitałowej firmę leasingową i to bardzo dużą – a oferuje naszą usługę w targecie małych transakcji dla mikroprzedsiębiorców – swoich klientów.

Wydaje się, że najpoważniejszą konkurencją dla PragmaGo jest niemiecka Finiata — dobrze dokapitalizowana technologiczna firma, która jako główny rynek działalności wybrała Polskę:

Chcemy się skupić na Polsce, ponieważ to bardzo atrakcyjny i stabilny rynek, z silną tendencją wzrostową. Ponadto regulacje prawne są dużo bardziej przyjazne niż za zachodnią granicą. W Niemczech, żeby oferować przedsiębiorcom faktoring, musieliśmy pozyskać licencję bankową. W Polsce można taką usługę sprzedawać bez żadnych licencji — mówi Tomasz Domagalski, prezes polskiego oddziału Finiaty

Cel rynkowy Finiaty mówi co nieco o faktycznej wielkości rynku w Polsce:

Chcemy być numerem jeden w obsłudze mikroprzedsiębiorców faktoringiem w modelu fintechowym, całkowicie online. Celem jest kilkadziesiąt tysięcy klientów — mówi Tomasz Domagalski.

Ze względu na to, że biznes jest bardzo kapitałochłonny oraz na fakt, że nie ma szans go prowadzić nikt, kto nie posiada sprawdzonego modelu statystycznego, zapewne w Polsce będą 2-3 platformy mikrofaktoringu online, które będą bezpośrednio i/lub jako dostawcy rozwiązań dla firm finansowych kontrolowały 90% rynku. Wydaje się, że PragmaGo może być jedną z tych platform. Będzie to lukratywny biznes, jeśli będzie prowadzony z dużą uwagą na ryzyko.

Potencjał i margines bezpieczeństwa
Pragma Faktoring jest dzisiaj wyceniona jak tradycyjny faktoringowy biznes, który zaczął trochę rosnąć. Wydaje się, że potencjał zarówno PragmaGo jak i LeaseLink nie jest dzisiaj w ogóle ujęty w cenie akcji, natomiast w 2018 oba te produkty powinny generować wynik na poziomie netto. W zależności od parametrów sprzedaży online, już w tym roku ich wpływ na wynik ma szansę być bardzo znaczący. Główną barierą w rozwoju może być brak wystarczającej ilości kapitału oraz — jak w każdym biznesie online — wysokie koszty sprzedaży z powodu wielomiesięcznej optymalizacji parametrów (taki okres potrafi upłynąć, zanim dopracuje się kanały sprzedaży online). W optymistycznym scenariuszu już na koniec tego roku działalność Pragmy zostanie zdominowana przez PragmaGo i LeaseLink. Jeśli spółka zdecyduje się sprzedać ten drugi, to moim zdaniem może liczyć na kilkadziesiąt milionów złotych za posiadany pakiet 71,5% (a łączne nakłady Pragmy na zakup udziałów w LL wyniosły 10,1 mln zł). Marginesem bezpieczeństwa jest tradycyjny faktoring Pragmy, który powinien dalej generować stabilny wynik. Koszty tego roku powinny też być mniej obciążone rozwojem nowych produktów, jak to miało miejsce w zeszłym roku. Moim zdaniem to obecnie jedna z najciekawszych spółek na GPW (nie mylić ze spółkami, które najbardziej poprawią wyniki w ciągu najbliższych 1-2 kwartałów).

Ale na koniec: dziwi mnie tylko jedna rzecz w obecnej sytuacji (z raportu). Poza Prezesem (12.006 akcji, 0,47% kapitału) nikt z zarządu nie posiada akcji ani opcji na akcje. Członkowie RN nie posiadają akcji ani opcji na akcje. Dlaczego?

14 Comments

 1. Obserwator

  Szczególnie podoba mi się w tym biznesie, że nie ma tutaj dużych wymogów kapitałowych. Żadnych maszyn, budynków etc.

  Reply
  1. 1za50.pl (Post author)

   Wymogi kapitałowe są bardzo duże — żeby wygenerować 4 mln zysku netto, trzeba mieć 100 mln gotówki i obrócić nimi 5 razy. Nie ma tylko nakładów na fizyczne aktywa.

   Reply
 2. Anonim

  Wypadałoby jeszcze dodać, że wkrótce powinna być decyzja KNF ws. prospektu dot. emisji obligacji na max. 50 mln zł. https://obligacje.pl/pl/a/pragma-faktoring-zlozyla-prospekt-do-knf

  Pragma Faktoring posiada w LeaseLink łącznie udziały w wysokości 71,5 % kapitału zakładowego (a nie 58,3)(https://www.pragma.pl/kolejna-inwestycja-pragmy-leaselink/).

  Reply
  1. 1za50.pl (Post author)

   Dziękuję! Skorygowałem udziały, spojrzałem przez pomyłkę na wcześniejsze podwyższenie.
   Decyzja KNF bardzo istotna, zobaczymy.

   Reply
 3. Tomasz

  Jeśli chodzi o posiadanie akcji przez Zarząd to proponuję prześledzić strukturę grupy: głównym akcjonariuszem PF jest Pragma Inkaso a głównym akcjonariuszem PI jest Pragma Finanse sp. z o.o. Z KRS wynika, że współwłaścicielami Pragmy Finanse są Tomasz Boduszek i Michał Kolmasiak – Prezes i Członek Zarządu Pragmy Faktoring. 🙂

  Reply
  1. 1za50.pl (Post author)

   Dzięki — słuszna uwaga.

   Reply
 4. Remigiusz Iwan - Rynekobligacji.com

  Spółeczka fajna, wydaje się być porządna – dlatego mam jej obligacje. I wydaje się mieć perspektywy – dlatego mam jej akcje :).
  Pozdrawiam

  Reply
 5. Anonim

  Na ich miejscu nie sprzedawalbym pakietu kontrolnego Leaselinku tylko wpuscil inwestora ktory dokapitalizuje i przede wszsytkim da finansowanie (w sposob jaki zrobila to finiata). Pragma zrobila zloty strzal i ma w portfelu firme ktora moze stac sie pierwszym polskim jednorozcem o ile szybko pozyska jakiegos silnego partnera, zrobi ekspansje i zdobedzie pozycje lidera w europie. Jesli sprzedadza Leaselink teraz na wczesnym etapie rozwoju to co prawda duzo zarobia ale straca okazje do mega zyskow w przyszlosci. Jest hype na fintechy, duzo pieniedzy od ibwestorow na rynku a firm jak na lekarstwo. A przeciez leaselink ma juz zweryfikowany model bizbesowy. Trzymam kciuki

  Reply
 6. sławek

  Cześć, Pojawiła się informacja , dwie osoby z zarządu kupiły trochę akcji poza system obrotu. Chyba czytali twój artykuł i się zreflektowali …
  Poza tym po ostatnich infach o nowych produktach wyglądają naprawdę przyszłościowo.
  Pozdrawiam. Sławek

  Reply
 7. Anonim

  no i jest rekord pozyskanych leadów w marcu (i w I kw.) https://fintek.pl/rekordowy-kwartal-dla-leaselink-i-pragmago/

  Reply
 8. 1za50.pl (Post author)

  Opis działalności LeaseLink na Allegro (https://www.spidersweb.pl/2018/02/allegro-leasing.html):

  „Przede wszystkim trzeba być przedsiębiorcą. Dopuszczalna jest każda forma zarejestrowanej działalności gospodarczej. Drugim wymogiem jest konto Firma na Allegro, ponieważ obecnie tylko taki rodzaj kont może korzystać z leasingu. Planowane jest zniesienie tego limitu i udostępnienie leasingu wszystkim rodzajom kont, a nawet osobom kupującym jako gość, czyli bez rejestracji.”

  „Pożyczka leasingowa jest udzielana na okres od 3 do 18 miesięcy. Możliwy jest też wybór leasingu operacyjnego na okres od 18 do 48 miesięcy.”

  „Leasing można wziąć na przedmioty, których cena wynosi od 700 do 60 tys. zł, przy czym nie są narzucane dodatkowe wymogi dotyczące kategorii produktów.”

  Reply
  1. Anonim

   Update ws. współpracy LeaseLink z Allegro.

   https://www.spidersweb.pl/2018/05/leasing-na-allegro-dla-wszystkich.html

   Reply
   1. 1za50.pl (Post author)

    Dzięki za ciekawy news!

    Reply
 9. Pingback: LeaseLink — pełne sprawozdanie finansowe | 1za50.pl

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij4
Tweetnij
Udostępnij