Złotówka za 50 groszy.

Analizy spółek z GPW i NewConnect. Blog giełdowy.

Tanieją surowce do słodyczy

Surowce do produkcji słodyczy są w korzystnym, spadkowym trendzie. Prym wiedzie cukier (po uwolnieniu limitów UE w październiku). Wg styczniowego raportu IERiGŻ, ceny cukru w workach w listopadzie 2017 były niższe o prawie 30% niż rok wcześniej, pogłębiając spadki z października. Jak wyglądają inne surowce?

Głównymi składnikami słodyczy są m.in.: cukier, syrop glukozowo-fruktozowy (HFCS), kakao, mleko w proszku (SMP, WMP), masło.

Cukier
Ceny spadają po uwolnieniu limitów w całej UE (na świecie już wcześniej były niższe niż w UE). Cały czas utrzymuje się duża produkcja („Rynek Rolny”):

Według danych GUS w okresie wrzesień-listopad 2017 r. produkcja cukru wyniosła 1477 tys. ton i była o 2,9% większa niż przed rokiem. Produkcja będzie większa od zapotrzebowania rynku wewnętrznego, które jest szacowane na ok. 1,75 mln ton. W rezultacie konieczny będzie duży eksport cukru w 2018 r

Syrop glukozowo-fruktozowy (HFCS)
Tańszy zamiennik cukru. Surowcem do jego produkcji jest kukurydza (skrobia kukurydziana stanowi około 35% kosztu wytworzenia syropu). Kontrakty na kukurydzę spadają od połowy 2017 roku:

Kakao
Światowe ceny kakao pozostają niskie po dużych spadkach w 2016 roku:

Mleko w proszku, masło
Po szalonych wzrostach w 2017 masło tanieje, choć dalej odbiega od wieloletniej średniej. Mleko w proszku również w trendzie spadkowym od III/IV kwartału 2017:

Koszty materiałów i energii stanowią często 60-80% wszystkich kosztów produkcji w spółkach cukierniczych. W zależności od udziału surowców w tych kosztach, wpływ na marże może być różny — ale zwykle jest znaczący. Bardzo zgrubnie licząc, spadek o 10% cen wszystkich surowców może oznaczać zwiększenie marży na sprzedaży o 2-4 pkt. proc. Mogą skorzystać na tym spółki takie jak Wawel, Colian, Otmuchów.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij
Tweetnij
Udostępnij