Złotówka za 50 groszy.

Analizy spółek z GPW i NewConnect. Blog giełdowy.

portfel IKE: dywidendowa Dektra

Dektra jest hurtowym dystrybutorem materiałów izolacyjnych dla budownictwa, rolnictwa oraz przemysłu. Spółka od 2012 roku regularnie wypłaca wysoką dywidendę. W grudniu poinformowała o rekomendowanym poziomie dywidendy za 2017 rok — 1,30 zł/akcję. Przy obecnym kursie daje to stopę dywidendy 11,2%.

Względem poprzednich lat, Dektra poszerzyła branżowo klientów. Wcześniej koło 80% stanowiło budownictwo, jak wiadomo cykliczne. Teraz jest to już tylko koło 60%. Zastój w budownictwie w ostatnich latach został zrekompensowany rolnictwem i przemysłem. W obliczu obecnego ożywienia w budownictwie oraz oczekiwanym nowym projektom drogowym, jest to szansa na dalsze zwiększanie przychodów przez spółkę.

W tym roku, od stycznia do listopada narastająco przychody wzrosły o 6,1% rdr (pomimo słabego listopada — spadek o 7,9%). Po 3 kwartałach zysk netto wzrósł o prawie 50%. W kluczowym dla spółki III kwartale udało się uzyskać marżę netto na sprzedaży wyższą niż w ostatnich latach (13,5%).


Te wyniki powinny przełożyć się na wyższą dywidendę — zarząd będzie rekomendował 1,30 zł. W poprzednich latach było:

Podsumowanie
Dektra pomimo słabych lat w budownictwie poprawiła przychody i zyski. Obecne lepsze otoczenie w ogólnym budownictwie daje szansę na dalszą poprawę wyników. Polityka dywidendowa (wypłata 100% zysku) jest realizowana od lat, a za 2017 zarząd zapowiedział rekordową dywidendę 1,30 zł/akcję (stopa 11,2% przy kursie 11,61 zł).

Wpis powstaje z lekkim opóźnieniem — do portfela wpadło już 200 akcji po cenie 11,82 zł (zakup 6.12.2017). Oczywiście udało mi się kupić w lokalnym maksimum:) W przypadku spadku kursu przewiduję podwojenie posiadanego pakietu.

Zobacz skład i wyniki portfela IKE

4 Comments

 1. Darek

  Dywidenda, dywidendą… Nie przeszkadza to jednak Stefańskiemu wyzbywać się akcji na ile płynność pozwoli.

  Pozdrawiam, darek

  Reply
  1. 1za50.pl (Post author)

   To prawda, ale robi to regularnie od kilku lat, cały czas w podobnych relatywnie niewielkich ilościach (poniżej 1% rocznie).

   Reply
 2. Obserwator

  Czy dostrzegasz w tej spółce jakąś przewagę konkurencyjną?

  Reply
  1. 1za50.pl (Post author)

   Nieszczególnie:) Jest konsekwencja, dbałość o marże i przejrzystość działania. Ale nie wiem, czy są lepsi czy gorsi niż konkurencja.

   Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij
Tweetnij
Udostępnij