Złotówka za 50 groszy.

Analizy spółek z GPW i NewConnect. Blog giełdowy.

[portfel IKE] Tower Investments

W ramach portfela IKE składam zapis na 80 akcji nowej emisji Tower Investments [TOW] (uwaga: zapisy tylko do 13 grudnia w DM BOŚ). Ogólną analizę spółki przedstawiał ostatnio OBS, stąd ograniczę się do kilku punktów:

 • W dotychczasowych realizacjach TOW uzyskiwał wysokie marże, przez co ma cały czas wysokie zwroty z zainwestowanego kapitału. Jeśli lista przewidywanych projektów ze środków z emisji jest wiarygodna i uda się uzyskać podobne marże, wyniki w najbliższym roku powinny być bardzo dobre.
 • Zgadzam się z opinią, że jest dość duże prawdopodobieństwo, że spadek kursu od kwietnia jest skorelowany z informacjami o nowej emisji, które zaczęły pojawiać się w tym okresie. Chociaż trzeba też przyznać, że w I kwartale tego roku wycena TOW była po prostu wysoka, jeśli nie bardzo wysoka (przy cenie akcji 65-80 zł/akcję).
 • Pozytywnie oceniam podejście zarządu, który jako jedyne kryteria realizacji projektów wskazuje czysty zysk (a nie udziały w rynku czy inne ilościowe kryteria) oraz ograniczenie do minimum ryzyka (przede wszystkim poprzez niekupowanie działek bez podpisanej już umowy z operatorem). Mam nadzieję, że to nie tylko PR.
 • Prezes poinformował o możliwej dywidendzie za 2018 rok i jest jej zwolennikiem. Jeśli zysk w 2018 roku wyniósłby połowę tego, co jest dzisiaj „prognozowane” (czyli 19,4 mln x 50% = 9,7 mln) i zostałby w całości wypłacony, to stopa dywidendy przy cenie 45 zł/akcję wyniosłaby 13,8%.
 • Cena akcji w nowej emisji jest relatywnie niska jak na obecne znane wyniki.
 • Na minus jest oczywiście słaba powtarzalność biznesu tego typu, co położyło już notowania kilku podobnych spółek w przeszłości (np. Rank Progress).

Aktualizacja 17.12.2017: W wyniku redukcji 44%, do portfela IKE wpadło 45 akcji Tower Investments.

Zobacz skład i wyniki portfela IKE

4 Comments

 1. Obserwator

  Co masz na myśli przez słabą powtarzalność biznesu? Czy to, że rynek nasyca się obiektami handlowymi? Ja obecnie unikam branży deweloperskiej ze względu na ożywienie w branży. Ceny są w niej cykliczne.

  Reply
  1. 1za50.pl (Post author)

   Mam na myśli to, że są to jednorazowe strzały i jest ich na tyle mało rocznie, że zniknięcie jednego czy dwóch projektów oznacza znaczne wahania w przychodach.

   Reply
 2. zgred

  redukcja wśród indywidualnych 44%…
  dużo? mało? spodziewanie?

  Reply
  1. 1za50.pl (Post author)

   Gdybym miał obstawiać, to bym postawił, że będzie mniejsza jednak. Ale to dobrze, że popyt niezaspokojony;)

   Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij
Tweetnij
Udostępnij