Złotówka za 50 groszy.

Analizy spółek z GPW i NewConnect. Blog giełdowy.

Mój (prawdziwy) portfel IKE

W ramach eksperymentu postanowiłem udostępnić swój prawdziwy portfel IKE (Indywidualne Konto Emerytalne). Konto założyłem dopiero w czerwcu 2016 roku, więc odtworzenie wszystkich transakcji na portfelu BiznesRadar.pl nie było zbyt pracochłonne. Jest to dokładne odwzorowanie mojego faktycznego konta IKE i takie pozostanie. Zamierzam opisywać na blogu każdą transakcję. Dokonuję na tym koncie bardzo niewielu transakcji i rzeczywiście zamierzam trzymać tam środki do emerytury (jeśli po drodze nie zlikwidują IKE:). Dotychczas wpłaciłem 10 tys. złotych w 2016 i tyle samo w 2017 roku. W miarę możliwości zamierzam co roku odkładać część środków na tym koncie.

Zobacz portfel IKE

Założenia inwestycyjne

 • względnie bezpieczny, stabilny portfel złożony głównie z obligacji i czasem akcji (raczej spółek dywidendowych)
 • stopa zwrotu w przedziale 7-10% uzyskiwana regularnie
 • obligacje kuponowe oraz spółki dywidendowe — czyli te instrumenty, gdzie na normalnym rachunku podatek potrącany jest od razu i nie można wykorzystać zaksięgowanych strat na jednej transakcji do obniżenia podatku na innej
 • obligacje zazwyczaj trzymane do wykupu

Obecny skład portfela

Dotychczas wypłacone odsetki (screenshot z rachunku maklerskiego w DM BOŚ) to łączna kwota 642,51 zł, widoczne poniżej.

Obawy i nadzieje
Jak każdy obawiam się udostępniania zbyt dużej ilości informacji na temat swoich inwestycji. Obawiam się, że w wyniku moich błędów może również stracić ktoś inny. Ale z drugiej strony może taka formuła zachęci kogoś do skonstruowania własnego portfela, zamiast decydować się na drogie i mało atrakcyjne oferty „zarządzania IKE” dostępne w bankach. Odrobina wiedzy i zainteresowania, kilka transakcji rocznie i można bardzo sensownie i bezkosztowo oszczędzać na emeryturę. Zachęcam też do dyskusji o składzie portfela. Uwagi mile widziane.

Ważna informacja
Wpisy dotyczące portfela nie są w żadnym wypadku rekomendacją inwestycyjną lub innego rodzaju zachętą do dokonywania opisywanych transakcji. Są jedynie subiektywnymi i niepozbawionymi błędów poglądami autora. Inwestowanie w instrumenty finansowe, w szczególności akcje czy obligacje przedsiębiorstw, wiąże się z realnym ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków.

2 Comments

 1. Piotr Imieliński

  Cześć. Bardzo się cieszę, że dołączyłeś do grona osób publikujących na temat kont IKE. Konto maklerskie to chyba rzeczywiście najlepsza forma dla kogoś kto jest gotowy poświęcić trochę czasu na swoje inwestycje, ale z drugiej strony nie przekreślałbym innych.

  A tak swoją drogą to fajny ten twój blog. Zamierzam śledzić analizy spółek – bardzo ciekawe. Rzeczywiście internet finansowy cierpi na brak merytorycznych artykułów w tym zakresie.
  pozdrawiam.

  Reply
  1. 1za50.pl (Post author)

   Dzięki. Twój blog też wygląda ciekawie, nie trafiłem na niego wcześniej. Ale widzę, że IKE oddałeś w zarządzanie innym:)

   Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij
Tweetnij
Udostępnij